Opalas

Opalas – tai pats gražiausias mineralas, kurį sukūrė motulė gamta.

Pavadinimą sieja su sanskristo „upala“ – „brangus akmuo, arba lotynišku „opalus“ – „užburiantis regėjimą“

Sanskritas (skr. संस्कृत = saṁskṛta) – klasikinė Indijos kalba, priskiriama indoeuropiečių kalbų šeimai, indoarijų kalbų grupei. Buvo ir dažnai tebėra naudojama kaip liturginė hinduizmo, budizmo ir džainizmo kalba, naudojama filosofijos, literatūros kūriniuose.

Australų mokslininkas Frank Leekman suskaičiavo 134 skirtingas opalo rūšis.

Vadinti „tauriuoju“ arba „kilmingu“, galima tik juvelyrinį opalą, kuris turi „spalvų žaismo“ efektą.

Taurusis opalas – juvelyrinės klasės opalas, kuris  sugeba įtakojant šviesai nuosekliai spinduliuoti skirtingus spindulius, sukeliant įvairių „spalvų žaismo“ efektą.

Juodasis opalas. Šios spalvos mineralas yra pats brangiausias iš opalų. Jis rečiausiai sutinkamas ir yra išskirtinio grožio. Jo pagrindas juodas arba tamsiai pilkas. Būtinai turi būti „spalvų žaismo“ efektas . Aukščiausios klasės juodasis opalas  sutinkamas labai retai. Patys brangiausi juodieji opalai yra pavadinimu  „Arlekinas“ su raudonos, raudonai oranžinės ir raudonai mėlynos spalvos blyksniais. Jų kaina prasideda nuo 5000 dolerių už karatą ( 1 karatas yra lygus 0,2 gramo), o gali siekti 20000-25000 dolerius už karatą, jei akmuo sveria daugiau nei 5 karatus.

Juodaisiais opalais taip pat laikomi tamsiai žydros, tamsiai žalios ir tamsiai rudos spalvos akmenys, su intensyviu spalvų žaismu.

Baltas opalas. Akmens pagrindo spalva yra nuo pusiau skaidrios baltos iki šviesiai pilkos. Daugiau ar mažiau, bet būtinai turi  matytis  „spalvų žaismo“ efektas.

Kristalinis opalas. Akmens pagrindas skaidrus arba pusiau skaidrus. Visada, labai ryškai, matosi „spalvų žaismo“ efektas.

Vandeninis opalas. Šį opalą dar vadina „ Pasaulio akimi“.  Akmens pagrindas gali būti nuo skaidrios iki šviečiančiai skaidrios, arba pieno baltumo. Šis opalas turi įdomią savybę, panardinus į vandenį jis tampa toks skaidrus, kad susilieja su vandeniu. Iš čia ir jo pavadinimas.  „Spalvų žaismas“ matosi silpnai. Taip kaip šios rūšies opalai yra porėti, tai sustiprinti „spalvų žaismo“ efektą galima- akmenį palaikius vandenyje.

Aukščiausios rūšies opalai, baltu, pilku arba geltonu pagrindu, kainuoja, sąlyginai nelabai brangiai, iki 1000 dolerių už karatą.

Bolder opalas. Akmenys – monolitai, tai kilmingi opalai, nenužievinti, o apdirbti kartu su ja.

Žemesnė kokybės Bolder opalai kainuoja nuo 1 iki 300 dolerių už akmenį. Tuo pačiu, šie akmenys, tik jau aukštos kokybės gali kainuoti nuo 2500 dolerių už akmenį, kurio svoris iki 5 karatų ir iki 40000 dolerių eksponatai, kurių svoris daugiau kaip 30 karatų.

Ugninis opalas. Skaidrūs, pusiau skaidrūs arba peršviečiami  akmenys  oranžinės, raudonos arba geltonos spalvų. „Spalvų žaismas“ gali būti labai ryškus arba vos matomas, beveik neišsiskiriantis. Aukščiausios klasės, Ugniniai opalai, randami Meksikoje, gali kainuoti iki 900 dolerių už karatą.

Dublet opalas. Šie opalai yra padaryti žmogaus rankomis. Labai dažnai gamtoje randami ploni opalai, kuriuos panaudoti juvelyriniuose dirbiniuose yra neįmanoma. Todėl jie yra priklijuojami prie tvirto, nepermatomo pagrindo. Tokie opalai kainuoja nebrangiai, nuo 1 iki 200 dolerių už egzempliorių.

Dentrinis arba paprastasis opalas. Šis akmuo yra pats pigiausias iš visų opalų. Jo spalva pieno baltumo, vaško, neskaidrus iki pusiau peršviečiamos su juodom gyslom, kurios kartais sudaro labai įdomius piešinius. Kitiems šios gyslos primena samanas.

Šių mineralų iškasama visame Pasaulyje. Tačiau daugiausiai (80-95 procentai) juvelyrinės kilmės opalų, Pasauliui duoda Australijos kasyklos. Todėl šioje šalyje jis yra vadinamas nacionaliniu akmeniu. Dentrinis arba paprastasis opalas. Šis akmuo yra pats pigiausias iš visų opalų. Jo spalva pieno baltumo, vaško, neskaidrus iki pusiau peršviečiamos su juodom gyslom, kurios kartais sudaro labai įdomius piešinius. Kitiems šios gyslos primena samanas.

Remtasi: internetu, Светлана Гураль „ Драгоценные камни”,  Алексей Лагутенков „Драгоценные камни“